Schengen Vizesi

Schengen, Fransa, Almanya ve Belçika’nın arasında yer alan küçük bir şehrin adıdır. 1985 senesinin Haziran ayında AB’ne üye 7 ülke, bu şehirde bir anlaşma imzalamıştır. Bu sayede de bu ülkeler arasında herhangi bir sınır kalmamıştır. Vatandaşlar, belirli ülkelerde daha kolay ve adeta sınır kalkmışcasına gezebilmektedir. Bu anlaşmanın sonunda da bu ülkeler Schengen Ülkeleri olarak da isimlendirilmiştir. Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerden bir kısmına vizesiz geçişe izin veren Schengen, 1995 senesinde yürürlüğe girmiştir. Schengen ülkelerinin sayısı günümüzde 15’tir. Schengen vizesini kaplayan bazı ülkeler: Avusturya, Almanya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, Fransa, İspanya, İtalya, Macaristan, Portekiz, Norveç, Polonya, Malta, İsviçre, Estonya, Macaristan, Litvanya, Slovakya, Letonya ve Slovenya.

Belçika, Almanya, Hollanda, Lüksemburg, Avusturya, İtalya, Yunanistan, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan, Letonya, Polonya, Litvanya, Estonya, Finlandiya, Malta, Lihtenştayn, İspanya, Portekiz, İsveç, Slovenya ülkeleri Schengen  Vizesi ile ulaşılabilir bölgelerdir. Ancak Avrupa Birliğine üye olmak ile birlikte,  Birleşik Krallık ve İrlanda Schengen anlaşmasına dahil değildir. Bu sebeple de İngiltere ve İrlanda için ayrı vize alınması gerekir. Avrupa Birliği üyesi olmamasına rağmen Schengen üyesi olan Norveç, İzlanda ve İsviçre Schengen vizesi ile ulaşılabilir.

Schengen vizesi nasıl alınır?

İlk olarak Schengen vizesi için konsolosluktan en az 3 ay önce randevu almak gerekmekte. Schengen vizesi için dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri, pasaportta en az 2 boş sayfa olması gerektiğidir. Şayet yalnızca bir Schengen, ülkesi ziyaret edilecekse, vize başvurusu için o ülkenin konsolosluğuna gidilmelidir. Ancak birden fazla ülke ziyaret edilecek ise, vize alırken ilk ziyaret edeceğiniz ülkenin konsolosluğundan vize almalısınız. Örnek olarak Fransa ve İspanya’yı ziyaret edecekseniz ve ilk olarak Fransa’ya gidecekseniz, Fransız Konsolosluğuna Schengen vizesi için başvuru yapmalısınız.

Schengen vizesi için vizeyi alacak kişinin bizzat başvuru yapması gerekmektedir. Schengen vizesi alabileceğiniz her ülkenin konsolosluğu benzer evraklar ve kriterler şart koşmaktadır.

Schengen vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

 • Vize alacak kişi çalışıyor ise SGK hizmet dökümü,
 • Vize alacak kişi çiftçi ise, ziraat odasından alınmış çiftçi belgesi,
 • Başvuru sahibi çalışan veya şirket sahibi ise BAĞ-KUR dökümü, şirketten alınan pozisyonu ve seyahati onaylayan yazı şirketin ticaret odasındaki güncel kaydı ve ticaret sicil gazetesinin kopyası ve vergi levhası.
 • Vize alacak kişi emekli ise, emekli maaşı belgesi,
 • Başvuru sahibi öğrenci ise öğrenci Belgesi
 • Vize alacak kişi 18 yaşından büyük değil ise ve yalnız veya sadece bir ebeveyn ya da yasal vasi ile seyahat ediyorsa ki ebeveyninden noter tasdikli muvafakatname eklenmelidir.

Schengen vizesi hangi ülkeler için geçerli?

Avusturya, Almanya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, Fransa, İspanya, İtalya, Macaristan, Portekiz, Norveç, Polonya, Malta, İsviçre, Estonya, Macaristan, Litvanya, İsveç, Yunanistan Danimarka Slovakya, Letonya ve Slovenya ülkeleri Schengen vizesi ile ziyaret edilebilir. Schengen vizesi ücreti, gidilecek olan ülkeye göre farklı olabilir.  Schengen vizesi 90 gün geçerlidir.

Schengen Vizesi ile karşılaşılabilecek durumlar:

 • Örnek olarak:

Şayet kişi İspanya vizesi almış ise ancak İspanya’ya giriş yapmadan Yunanistan’a giriş yapılmak isteniyorsa, İki ülke de Schengen Vize rejimi uygulasa da Yunanistan’a giriş söz konusu değildir. Yunanistan, kendi ülkesinden vize alınmadığı için ülkeye girişi engelleyebilir.

 • Örnek olarak:

Şayet Fransa’dan alınan Fransa Vizesi ile Fransa’ya giriş yapılmış ise Fransa’dan sonra Yunanistan, İtalya ya da Bulgaristan’a giriş yapılabilir.

 • Örnek olarak:

Şayet Norveç Vizesi alınmış ise ve ilk olarak Norveç’e girilmişse ardından yurda dönülebilir. Ancak Schengen vizesinin daha süresi varsa, ülkeden çıkış yapılmasına rağmen istenilen zamanlarda diğer Schengen ülkelerine ziyaret yapılabilir. Çünkü vize tarihi bitmeden vize alınan ülkeye ilk giriş yapılmıştır. Bu sebeple de vize bitimine kadar istenilen Schengen ülkesine ziyarette bulunulabilir.

Schengen vize çeşitleri nelerdir?

Kısa süreli, 90 günü aşmayan  Schengen Vizesi  en yaygın alınan Schengen Vizesidir. Bununla beraber uzun süreli ve Ulusan Schengen Vizesi  de mevcuttur.

 • Turistik Vize:

Schengen üyesi olan bölgeleri turistik amaç ile seyahat etmek isteyen kişilerin alması gereken vizedir.

 • Ticari Shengen Vizesi:

Şayet iş gezileri, toplantı, iş eğitimi ya da fuar gibi sebeplerle Schengen Vizesi alınmak isteniyorsa, ticari Schengen Vizesi  için başvurulmalıdır. Ancak bu vizeyi alabilmek için seyahat edecekleri ülkeden kendi adına düzenlenmiş davetiyenin alınması gerekir. Bununla beraber fuar, iş eğitimi ya da diğer belgelerin de ibraz edilmesi gerekmektedir.

 • Uzun süreli, 90 günü aşan ikamet süreli (uzun süreli) Ulusal Vize:

Bu vize aşağıdaki amaçlarla alınabilir;

 • Sözleşmeli inşaat işçisi,
 • Çalışma amaçlı,
 • Staj amaçlı,
 • Au – Pair amaçlı.
 • Aile birleşimi Vize başvuruları:

Schengen ülkelerinin vatandaşı olan kişiyle evlilik amaçlı olarak alınan vizedir.

 • Eğitim/ Öğrenim Schengen Bölge üyesi ülkeler Vize başvurusu:

Eğitim amaçlı Schengen ülkelerine gitmek isteyen öğrenciler, dil eğitimi gibi amaçlarla alınan vizedir.E-Global Visas Danışmanlık 2007 yılından beri müşterilerine vize işlemleri konusunda her türlü desteği sağlayan kurumsal bir vize danışmanlık şirketidir. Bizimle iletişime geçtiğinizde Bireysel ve Kurumsal çözümlerimizin; uzun ve zor bir prosedür süreci olan vize işlemleri konusunda siz danışanlarımıza neler kazandıracağını hemen fark edebilirsiniz.

Leave a CommentYour email address will not be published.


Call Now Button
ArabicEnglishGermanPersianRussianSpanishTurkish
Şimdi Başla
Vize Alın
Merhabalar, Vize almak için destek alın.
Powered by